lis 02

Saksonia Szwajcarska

przez w Niemcy

Ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczynamy od przejazdu do miasteczka Pirna, które, położone jest na południe od Drezna. Jest nieco w cieniu wielkich sąsiadów, jednak także zasługuje na uwagę. To idealne miejsce na przerwę w drodze do Bastei. Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu tuż obok komisariatu policji i skierowaliśmy się w stronę rynku.

W centrum starówki znajduje się niewielki ratusz. Tuż obok stoi tak zwany Dom Canaletta. Nad całym miastem wznosi się ok. 70 metrowe wzgórze z dawną twierdzą obronną. Na pamiątkę ofiar zagazowania podczas wojny w całym mieście można znaleźć narysowany na chodnikach łańcuch kolorowych krzyżyków.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była imponująca twierdza Königstein, która rozciąga się na powierzchni aż 9,5 ha i jest jedną z największych w Europie. W ciągu 750 lat fortyfikacja spełniała rozmaite funkcje i uchodziła za najbezpieczniejsze miejsce w Saksonii. Aby rozpocząć zwiedzanie twierdzy musimy dostać się na wzgórze. Można to zrobić pieszo ok. 40 minut marszu z miejscowości Königstein. Widzimy, jak wspaniale wykorzystano naturalne skały, twierdza jakby z nich wyrasta.

15 kilometrów za Pirną, w Parku Narodowym Szwajcarskiej Saksonii znajdują się niesłychanie ciekawe góry. Mowa tutaj o sławnej Bastei, czyli ciekawych formach skalnych, które wraz charakterystycznym, kamiennym mostem przyciągają tutaj naprawdę wielkie tłumy. Postrzępione skały zawdzięczają swój kształt i formę procesom erozyjnym. Dodatkowego uroku nadaje Szwajcarii Saksońskiej przełom rzeki Łaby – tereny do wspinaczki i spacerów kryją się po obu stronach rzeki.

Przechodzimy na kolejne punkty obserwacyjne, skąd rozciągają się widoki na kotliny otulone skałami i słynny kamienny most, który w 1824 był konstrukcją drewnianą, ale z uwagi na bardzo duże zainteresowanie turystów, w połowie XIX w. został przebudowany na bardziej trwały. W czasie naszego spaceru zaskakuje nas burza z ulewnym deszczem. Miejscami robi się ślisko. To znak, żeby jechać dalej, już w kierunku Polski.

DCIM285MEDIA

Rynek w Pirnie

DCIM285MEDIA

bastei6

bastei7

DCIM285MEDIA

DCIM285MEDIA

DCIM285MEDIA

DCIM285MEDIA

DCIM285MEDIA

Przed twierdzą Königstein

DCIM285MEDIA

bastei9

DCIM285MEDIA

DCIM285MEDIA

DCIM285MEDIA

bastei1

bastei2

bastei3

bastei4

bastei10

bastei11

bastei5

DCIM285MEDIA

DCIM285MEDIATagi: , , , ,

Zostaw komentarz