sie 07

Hawana – jednodniowa wycieczka samolotem

przez w Kuba

Będą dwa tygodnie na Kubie chcieliśmy zobaczyć jak żyje się poza rajskim, turystycznym wybrzeżem. W związku z tym wykupiliśmy w naszym biurze podróży dwie wycieczki, a później jeszcze trzecią. W tym wpisie chciałbym jednak wspomnieć, jak minęła nam druga z nich, czyli lot do Hawany. Zdecydowaliśmy się na opcję samolotem z uwagi na dużą odległość (400 km w jedną stronę) pomiędzy Cayo Santa Maria, a stolicą Kuby.

Wycieczka rozpoczęła się wcześnie rano, kiedy pojechaliśmy autobusem na lotnisko w Santa Maria. Tutaj normalna odprawa i przejście do małego samolotu. Wcześniej naczytałem się, że często na początku lotu pojawia się np. dym z podłogi… Tutaj nie miało to miejsca, ale maszyna rzeczywiście stara i wysłużona. Na szczęście po godzinie lotu znaleźliśmy się w stolicy. Pogoda była dobra i mogliśmy rozpocząć zwiedzanie od Placu Rewolucji – to miejsce, gdzie Fidel Castro wygłaszał swoje słynne wielogodzinne przemówienia. Znajduje się tu budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ozdobiony wizerunkiem Che Guevary, wykonanym z żelaza. Na budynku umieszczony jest także napis „Hasta la Victoria Sempre”. W pobliżu znajduje się także mauzoleum Che Guevary.

Następnie przejechaliśmy do centrum, żeby zobaczyć słynny Kapitol. Budynek powstał w 1926 roku i do 1959 pełnił rolę siedziby parlamentu Kuby. Obecnie znajduje się centrum kongresowy. Ozdobą hawańskiego Kapitolu, która zasługuje na szczególną uwagę są masywne, wykonane z brązu drzwi, na których znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny z historii Kuby, poczynając od jej odkrycia przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku aż do czasów w których powstał budynek.

Kolejnymi miejscami, które pokazał nam przewodnik był Zamek de la Real Fuerza (pochodząca z 1577 roku twierdza położona we wschodniej części Hawany, początkowo służyła jako punkt obrony przed piratami, jest to jedna z najstarszych kamiennych twierdz w Ameryce), Klasztor Santa Clara z 1644 roku oraz Katedra Niepokalanego Poczęcia z 1656 roku. Przejechaliśmy również do hurtowni cygar i na obiad. Później było trochę czasu wolnego, który wykorzystaliśmy na spacer i robienie zdjęć.

Około godziny 19 byliśmy już na lotnisku i czekaliśmy na powrotny rejs, który trochę się opóźniał z uwagi na złe warunki pogodowe – mocny deszcz i burza. Po wylądowaniu w Santa Maria było znowu słonecznie.

DSC01548

DSC01582

DSC01584

DSC01634

DSC01683

IMG_3150

IMG_3165

DSC01560

DSC01561

DSC01599

DSC01604

DSC01622

DSC01628

DSC01629

DSC01639

DSC01642

DSC01644

DSC01648

DSC01650

DSC01655

DSC01667

Hawana

Powierzchnia : 200 km²

Liczba ludności :

  • miasto -2,2 mln ( 1998)
  • zespół miejski- około 3 mln ( 2000)

Położenie: północno – zachodnia część wyspy Kuba, nad Zatoką Meksykańską

Przemysł: tytoniowy, przetwórstwa spożywczego, chemiczny, skórzany, włókienniczy, odzieżowy, maszynowy, elektrotechniczny, materiałów budowlanych, rafineryjny

Zabytki: kościoły Santo Domingo i Santo Francisco, katedra, dawny pałac gubernatora, Cytadela, twierdze El Morro i Castillo de la Punta

Kuba leży pomiędzy Ameryką Północną a Południową, otoczona wodami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. To kraj wspaniałych plaż, dzikich lasów fascynującej przyrody, przepięknej architektury kolonialnej i wielu zabytków. Jego wizytówką jest ukochane miasto Ernesta Hemingwaya – Hawana, miejsce niezwykłe : tajemnicze, nostalgiczne, pachnące kubańskimi cygarami i tętniące gorącymi rytmami salsy, rumby i tanga.

Stolica Kuby- Hawana ( La Habana) połozona jest w północno – zachodniej części wyspy nad Zatoką Meksykańską. Najstarsza część miasta znajduje się nad Zatoką Hawańską ( odgałęzienie Zatoki Meksykańskiej). Miasto tworzy samodzielną prowincję Ciudad de la Habana. W aglomeracji Hawany na obszarze około 200 km², mieszka około 3 mln mieszkańców. To największe miasto Antyli i główny ośrodek gospodarczy i kulturalno – naukowy kraju. To także jeden z trzech największych portów Zatoki Meksykańskiej, po Nowym Orleanie (USA) i Veracruz (Meksyk).

Klimat

Hawana ma klimat równikowy wilgotny. Najgorętszymi i najbardziej suchymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień. Temperatura w zimie waha się w granicach 17- 26ºC, a w lecie 24- 35ºC. Opady wynoszą od 60 mm zima do 83 mm latem. Ich cechą charakterystyczną jest gwałtowność i krótkotrwałość.  Miasto chłodzą stałe wiatry morskie, wiejące od Zatoki Meksykańskiej. Z tego powodu stolica jest chłodniejsza niż inne rejony wyspy. Nawiedzają ją czasami gwałtowne wiatry brisas alisaes – zimowe pasaty, wiejące z północnego wschodu. Do znacznie bardziej niebezpiecznych należą tropikalne huragany pochodzenia karaibskiego osiągające prędkość 170- 300 km/h. Najczęściej występują od końca sierpnia do października.

Trochę historii

Ponad 6000lat przed odkryciem Kuby przez Europejczyków rejony, na których znajdują się obecnie prowincje Pinar del Rio i Ciudad de la Habana zamieszkiwały plemiona Indian. W poszukiwaniu drogii do Indii w 1492 r. na Kubę przybył Krzysztof Kolumb. Spotykał się z tubylcami, przez których częstowany  był cohibą ( tytoniem) – poprzednikiem cygara. Odkrywca powracał na Kubę jeszcze dwukrotnie. W 1510 r. przybyli tu hiszpańscy konkwistadorzy. W ciągu czterech lat założyli na wyspie kilka miast, w tym w 1515 r. San Christobal de la Habana ( na wybrzeżu południowym ). W 1519 r. Hawana została przeniesiona na wybrzeże północno- zachodnie. Po złupieniu wyspy Hiszpanie wyruszyli ku Meksykowi i Ameryce Południowej, a Kuba stała się swoistym przystankiem w drodze powrotnej do Starego Świata, gdzie uzupełniano zapasy wody i żywności. W tym czasie zarówno Hawana, jak i inne założone przez Hiszpanów miasta były bazą dla korsarzy grasujących na Morzu Karaibskim. W 1762 r. Hawana została zdobyta przez Brytyjczyków, którzy bogacili się na handlu cukrem i niewolnikami. Bogactwo gospodarcze wyspy zaczęło coraz bardziej przyciągać uwagę wielkiego sąsiada Stanów Zjednoczonych, które okupowały miasto w latach 1898- 1902. W 1902 r. Hawana została stolicą Republiki Kuby. Po II wojnie światowej zaczęli do niej przyjeżdżać bogaci Amerykanie, którym miasto miało wiele do zaoferowania: kasyna, nocne kluby, piękne posiadłości. Rosła przestępczość, prostytucja, nielegalna dystrybucja alkoholu, handel narkotykami. W tym czasie życie przeciętnego hawańczyka pogarszało się. Szerzyło się bezrobocie i bieda. Ludność zaczęła organizować demonstracje antyrządowe. Wśród protestujących studentów znalazł się także młody absolwent prawa – Fidel Castro Ruz, który wraz z oddziałami rewolucyjnymi zajął Hawanę.

Stara Hawana

Stara Hawana to najstarsza część miasta, położona nad Zatoką Hawańską . Znajdują się tu stare kolonialne budynki o ciekawej architekturze, muzea, restauracje, stylowe kafejki, kościoły, nocne kluby i urokliwe bary. Dzielnica jest jednak bardzo zaniedbana i zniszczona ;ulice są wyboiste, a chodniki dziurawe. Stara Hawana wpisana jest n Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Do najciekawszych zabytków należą twierdza El Morro i fort Cabana. Twierdza wzniesiona została w 1563 r. W XIX w. zbudowano w niej latarnię morską. W twierdzy eksponuje się 60 starych armat wycelowanych w morze.

W Starej Hawanie znajduje się także jedna z najstarszych fortec na kontynentach amerykańskich ( zbudowana w 1577 r. ) El Castillo de la Real Fuerza. Obecnie mieszczą się w niej siedziba UNESCO, archiwum Biblioteki Narodowej, galeria sztuki i muzeum broni. Sylwetka wieży fortecy stanowi logo słynnego na całym świecie rumu „ Havana Club”. Innymi atrakcjami turystycznymi Starej Hawany są: Plaza de Armas ( najstarszy plac miasta) , barokowy Palacio del Segundo Cabo ( obecnie siedziba Ministerstwa Kultury, Kubańskiego Instytutu Książki i księgarni Bella Habana), Palacio de los Capitanos Generales ( obecnie siedziba Muzeum Miejskiego ), Calle Obispo- główny deptak, Casa de los Arabes i Casa de Africa ( Dom Arabski i Dom Afrykański), z bogatymi zbiorami sztuki arabskiej i afrykańskiej.

Hawana była ulubionym miejscem Ernesta Hemingwaya. Ten amerykański pisarz stał się legendą miasta. W hotelu Ambos Mundos zatrzymał się podczas pierwszej wizyty w Hawanie. W pokoju nr 511 znajduje się wiele pamiątek po nim np. maszyna do pisania i butelka ulubionej whisky. Innym kultowym miejscem jest ulubiony bar pisarza Bodequita del Medio. Tu także jadali obiady Fidel Castro, amerykański aktor Errol Flynn i Nat King Cole, amerykański wokalista .

Do zabytków Starej Hawany zalicza się Plaza de la Catedral ze wspaniała katedrą. Do najpiękniejszych miejsc należy także bulwar Paseo, wzorowany na madryckim Prado. Mają przy nim swoje siedziby Teatr im. Frederica Garcii Lorki, luksusowy hotel Inglaterra , El Capitolio ( Kapitol ) oraz XIX – wieczna La Fuente de la India ( Fontanna Indianki ).

Nowa Hawana

Główną atrakcją Nowej Hawany jest słynna promenada Malecon, łącząca Starą i Nową Hawanę. Biegnie ona wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego od fortecy Castillo de la Punta do fortu Santa Dorotea de Luna, w dzielnicy Vedado . Do ciekawszych miejsc położonych przy Malecon należy dawne stanowisko obserwacyjne z XVI w. – Torreon de San Lazaro i słynny ekskluzywny hotel Nacional de Cuba .

Atrakcjami turystycznymi są też : Plaza de la Revolucion, Muzeum Napoleona, Uniwersytet Hawański, cmentarz Cristobal Colon – prawdziwa perła wśród nekropolii świata, w charakterystycznym południowoamerykańskim stylu.

Mówiąc o Nowej Hawanie nie można pominąć jednego z najsłynniejszych miejsc tego miasta i eksportowego produktu Kuby – kabaretu „Tropicana”, który znajduje się  w dzielnicy La Ceiba. Istnieje od 1939 r. i był często odwiedzany przez takie gwiazdy estrady jak Nat King Cole czy Maurice Chevalier. Dziś miejsce to jest także zarezerwowane dla bogatych gości.



Tagi: , , , , ,

7 komentarzy to “Hawana – jednodniowa wycieczka samolotem”

  1. From Aga:

    Chyba dodać więcej nic za bardzo nie mogę,a oprócz pary Polaków mieszkających w Anglii. Ona fajnie mówiła do niego ,, słoniku tygrysku ” zawsze razem. Skomentowałam to tak wygląda jak słoń (pozytywnie troszkę miał ciałka), a w łóżku jest tygryskiem ( taki gorący kochanek ). Pamiętam, że chciało mi się pić i długo szukaliśmy wody i apteki, bo na komary chcieliśmy coś kupić, bo w hotelu nie mieli dostawy:/ Na końcu kupiliśmy wodę, bo reszty dostać nie można było. Było ciepło i ciągle przypominałeś mi, abym chroniła ramiona, które więcej słońca przyjąć na siebie nie mogły ze względu na poparzenie :(((

    Posted on 8 sierpnia 2013 at 20:07 #
  2. From Mateusz:

    Było gorąco. Do tego baliśmy się trochę oddalać od centrum, bo Hawana ma niebezpieczne dzielnice. Zresztą Poznań tez 😛

    Posted on 9 sierpnia 2013 at 10:47 #
  3. From Ewa:

    Witam.Gdzie wykupiliście tą wycieczkę do Hawany i jakie ceny.My będziemy w kwietniu na Cayo Guillermo i szukamy możliwości wycieczek do Hawany.Pozdrawiam,Ewa.

    Posted on 18 stycznia 2017 at 06:52 #
    • From Mati:

      Kupiliśmy ją bezpośrednio od biura podróży w naszym hotelu.

      Posted on 18 stycznia 2017 at 19:37 #
      • From Marcin:

        Witam Mati, z jakiego biura lecieliscie z PL i jaki byl koszt wycieczki z Santa do Havany?

        Posted on 8 lutego 2017 at 20:49 #
        • From Mati:

          Z biura, które mieściło się w hotelu. Koszt to około 150 dolarów.

          Posted on 25 lutego 2017 at 20:27 #
  4. From Darek:

    Witam serdecznie 🙂

    Zwracam się z niecodzienną prośbą.

    Otóż – proszę o pomoc – o informację…
    >> czy u Państwa byłaby możliwość lub czy znacie firmę lub kogoś (najlepiej tam na miejscu), kto zorganizowałby prywatną, fajną wycieczkę po Hawanie. >>>dla dwóch osób.
    Ważne jest, aby opiekun/przewodnik był polskojęzyczny.
    Jeżeli wyjazd do Hawany byłaby z noclegiem u rodziny, to jeszcze lepiej. Wieczorem odwiedzilibyśmy knajpki i kluby.
    Wycieczka może być wieloosobowa lub jakaś kameralna, nie ma różnicy.

    Będziemy na Kubie w dniach od 24 grudnia (przylot o g.16 czasu lokalnego) do 31 grudnia 2019r.(wylot ok g.17) , zakwaterowani w hotelu Playa Coco (na wyspie Santa Maria).

    Chcemy zobaczyć najważniejsze i najfajniejsze punkty na mapie stolicy, odwiedzić restauracje i kluby, zobaczyć reprezentacyjne obiekty, zjeść, napić się, zapalić, zobaczyć coś fajnego i przeżyć super czas w Hawanie, niekoniecznie chodząc utartymi ścieżkami… A jeżeli czas pozwoli -> to jakiś mały wypad do fabryki cygar lub innych fajnych miejsc… Wszystko zależy od czasu i ceny.

    Wiem, że może to jest krótki czas do naszego przyjazdu, ale właśnie dzisiaj dowiedziałem się, że firma, która miała to organizować na Kubie, wstrzymała sprzedaż, tłumacząc brakiem informacji zwrotnych co będzie na Kubie. Chodzi o to, że nie wiadomo, czy odbędą się wewnętrzne loty i czy jakikolwiek operator będzie robił wycieczki -bo to niepewny okres świąteczny, itd. Jednym słowem -bałagan i brak informacji !!…

    Nie chcielibyśmy wracać do Polski bez odwiedzin stolicy- dlatego poszukuję rozwiązania na własną rękę.

    Bardzo proszę o pomoc, wszelkie informacje, o oferty cenowe, terminy, itd…

    Czekam na w miarę szybką odpowiedź. Z góry serdecznie dziękuję.
    Serdeczne pozdrowienia,

    Darek Kordowski

    +48 601 29 60 50

    Posted on 10 grudnia 2019 at 11:57 #

Zostaw komentarz